Elevintervju T/R verden
Vi har mennesker fra mange forskjellige kulturer i skolens nærområde
“Det er spesielt at den Sør-Afrikanske ambassadøren bruker av sin tid til å møte oss i våre forberedelser til Sør-Afrika turen. Men det virker som de er spesielt glad i Rønningen Folkehøgskole”, sier Endre.
Endre Vik Nordbrønd fra Ålesund og Mina Skjennem fra Trøgstad i Indre Østfold er to av elevene på T/R Sør-Afrika. De er svært fornøyd med å ha valgt en folkehøgskole i Oslo når linja har et globalt fokus.
Oslo sentralt
- Det at Rønningen ligger i Oslo var med å avgjøre mitt valg. Fagtilbudet på linja er knyttet til å forstå hvordan verden henger sammen både kulturelt, økonomisk og politisk. Siden skolen har en sentral beliggenhet i Oslo, har vi gjennom hele året mulighet til å delta i aktiviteter som berør vårt fagtilbud, gjennom besøk hos organisasjoner som arbeider herfra, ekskursjoner, politiske markeringer og deltagelse i fakkeltog/demonstrasjoner, sier Endre.
- Det faglige innholdet og mulighetene i skolens sentrale plassering var også avgjørende for meg, sier Mina. Samtidig har jeg alltid hatt lyst til å bli kjent med Oslo. Jeg vil studere her, og når jeg nå går folkehøgskole her, får jeg en myk introduksjon til byen og de mulighetene byen byr på.
Vi har besøkt både moskè, synagoge og buddhist tempel i Oslo, og møtene med mennesker som lever livet sitt på en annen måte en det vi er vant med. De legger til at Oslo har alt man trenger når man vil studere globale spørsmål. 25% av byens befolkning har fremmedkulturell bakgrunn. Ved besøk hos Interkulturelt Museum på Grønland lærte vi at 40 kulturer er representert i deres nærområde. Oslo er på mange måter en global by, og bare gjennom en trikketur fra skolen og ned til Grønland kan man se det sosio-kulturelle landskapet forandre seg. Det er et interessant utgangspunkt både for kultur- og religionsstudier.
- Vi har besøkt både moskè, synagoge og buddhist tempel i Oslo. Møtene med mennesker som lever livet sitt på en annen måte en det vi er vant med, er viktige for å skape forståelse for hverandre, sier Mina.
Gjennom høsten har elevene på linja også møtt eller besøkt organisasjoner og institusjoner som FN, Amnesty, Nobels Fredssenter, Anti-Rasisitisk senter, Holocaust senteret, Changemaker, KFUK-KFUM Global, Film fra Sør, Grønn Hverdag, ISANDI, Friends Fair Trade og Den Sør-Afrikanske ambassaden.
Studietur Sør-Afrika
- Det er spesielt at ambassadøren bruker av sin tid til å møte oss i våre forberedelser til Sør-Afrika turen. Men det virker som de er spesielt glad i Rønningen Folkehøgskole, sier Endre.
Både Mina og Endre mener Sør-Afrika som studieturmål er midt i blinken. Sør Afrika har en veldig spesiell historie med det nå avviklede Apartheid systemet. Samtidig er ulikhetene systemet har skapt høyst nærværende i dagens Sør-Afrika. Sør-Afrika speiler den globale verden slik den framstår med store økonomiske forskjeller, kulturelle skillelinjer og politiske utfordringer. Samtidig er det et land som byr seg fram med fantastisk natur og spennende opplevelser med bakgrunn både i kultur og historie.
Homestay
- Programmet på turen var veldig interessant og givende. Mye mer enn en vanlig reiseopplevelse, sier Mina. Begge trekker fram Homestay – det å få bo i familier i en township, som spesielt. Både i townshipen Ga Rankuwa utenfor Pretoria og i Cape Flats utenfor Cape Town fikk elevene bo hjemme hos familier. Møtet med både familiene og ungdommene de møtte gjennom YMCA, har gjort sterkt inntrykk. Hos Amanzimtoti YMCA utenfor Durban var elevene med hjem til både AIDS-syke og mennesker med behov for daglig oppfølging. Endre trekker fram denne opplevelsen sammen med en sykkeltur i Soweto som veldig spesielle for ham.
Mina legger til at samtalen med Themba Lonzi hos Institute for Healing of Memories var spesielt lærerik for henne, mens en privat avtale med Thulani Mabaso – en tidligere politisk fange og i dag guide på Robben Island – gjorde sterkt inntrykk på begge to.
Andre tema
Selv om studieturen er sentral i opplegget på T/R Sør-Afrika, leger både Mina og Endre vekt på at temaene på linja favner bredt. Dette er viktig for å forstå det kompliserte og sammensatte bildet av en globalisert verden. I vår-semesteret skal vi jobbe med temaer som Utvikling, Globalisering, Handelssystemer, Bistand og Dialog og Konfliktløsning. Vi kommer til å møte rådgivere på Stortinget fra både venstre og høyresida, samt organisasjoner som Attac, Network South North, Slett U-landsgjelda, NORAD og Nansen Dialogsenter. Når vi fokuserer på Dialog og Konfliktløsning vil vi ha et spesielt fokus på Midtøsten og de nye statene på Balkan, og vi vil til og med legge ut på en ekstra studietur til Balkan i mars. Følg med på hjemmesidene, så vil du få et inntrykk av hvordan det har vært.






